Trauma czy błogosławieństwo? Stosunek do cesarskiego cięcia może być bardzo zróżnicowany w zależności od indywidualnych predyspozycji. Jakie by nie były, warto się do niego odpowiednio przygotować.
Wielu kobietom może się wydawać, iż poród poprzez cesarskie cięcie to wydarzenie, nad którym zupełnie nie mają kontroli, gdyż wszystko zależy tu od rutynowych mechanizmów medycznych oraz personelu medycznego.
Tymczasem odpowiednie przygotowanie do porodu niefizjologicznego, zwłaszcza gdy dużo wcześniej wiadomo, że nie możemy rodzić naturalnie, jest możliwe, a nawet wskazane. Dzięki temu można uniknąć wielu niekorzystnych konsekwencji zdrowotnych takich jak np. zaniechanie karmienia piersią, co jest bardzo częste w przypadku porodów niefizjologicznych.
Szkoła rodzenia i wizyty położnej
Aby cesarskie cięcie było bezpieczne, powinno odbyć się po skończonym 39 tygodniu, wtedy ciąża uważana jest za donoszoną. Lekarze uważają też, że kobiety rodzące przez cesarkę powinny uczestniczyć w zajęciach szkoły rodzenia, gdyż przekazywane tam umiejętności nie dotyczą jedynie porodu naturalnego, ale również stanów emocjonalnych, połogu, pielęgnacji nad noworodkiem, ćwiczeń oddechowych ułatwiających funkcjonowanie w ostatnich tygodniach ciąży. Podobnym błędem jak rezygnowanie ze szkoły rodzenia, jest odmawianie wizyt położnej w domu po porodzie. Z wizyt tych niepotrzebnie rezygnuje wiele kobiet rodzących przez cesarkę. Według specjalistów takie wizyty są równie potrzebne wszystkim młodym mamom be względu na sposób porodu.
Jak najwcześniejszy kontakt z dzieckiem
Mamy rodzące przez cesarkę powinny zadbać o jak najwcześniejszy kontakt z maleństwem, a zanim jest to możliwe, dziecko powinno przebywać z ojcem, nawet w kontakcie „skóra do skóry”. W wielu szpitalach możliwy jest bardzo wczesny kontakt mamy z dzieckiem po cesarskim cięciu. Jeśli nam na tym zależy, warto wyszukać placówkę, która to umożliwia.
Zwykle po trzech dniach, jeśli nie ma żadnych komplikacji, kobieta po cesarce wypisywana jest do domu. W szpitalu nie zawsze jest czas na uzyskanie wszystkich potrzebnych informacji na temat pielęgnacji blizny i połogu po cesarskim cięciu, a to właśnie również możemy zapytać położną. Każda świeża mama ma prawo do 4 – 6 wizyt położnej po porodzie w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.
Sutricon przyśpieszy prawidłowe gojenie się blizny
Blizna po cesarskim cięciu ma ok. 15 cm długości i goi się około miesiąca. Podstawowe zasady pielęgnacji to wietrzenie i przemywanie. W pierwszych dniach warto nosić bawełnianą, lekką bieliznę np. specjalną jednorazową bieliznę poporodową. – „Położne i ginekolodzy polecają korzystanie z preparatów przyśpieszających gojenie np. silikonowych plastrów na blizny Sutricon, które można stosować po zdjęciu szwów. Silikonowe plastry na blizny Sutricon skutecznie zmniejszają widoczność blizny, poprawiają jej wygląd, rozjaśniają i wygładzają, jednocześnie zapobiegają powstawaniu blizn zgrubiałych i patologicznych". – mówi Agata Chodakowska, Product Manager.
***
Verco Sp. z o.o. to nowoczesna i dynamicznie rozwijająca się firma na rynku farmaceutycznym i FMCG. Jej działania skierowane są do dzieci i ich rodziców oraz do kobiet w ciąży. W ofercie firmy znajdują się wysokiej jakości produkty żywieniowe dla niemowląt i małych dzieci – mleka modyfikowane i kaszki HUMANA, herbatki oraz woda dla niemowląt HUMANA, a także produkty z rynku farmaceutycznego: nowoczesne suplementy diety dla kobiet w ciąży i mam karmiących piersią – PregnaPLUS i Pregna 250 DHA, suplement diety skutecznie wspomagający prawidłowe funkcjonowanie dróg moczowych - Femisept URO oraz probiotyk nowej generacji - Trivagin. Nowością w ofercie są plastry na blizny SUTRICON.
Więcej informacji w serwisach: www.verco.com.pl www.humana.pl www.kidy.pl www.bezpiecznywozek.pl www.polkaintymnie.pl
Link do strony artykułu: https://beta.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/cesarskie-ciecie-pod-kontrola